OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 25 sierpnia 2024 r. XXI NIEDZIELA ZWYKŁA |
- Jutro 26 sierpnia Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej tym dniu Msze św. w naszym kościele o godz. 6.00, 7.00, 9.00 i 18.00.
- We wtorek wspomnienie św. Moniki, w środę św. Augustyna – biskupa i doktora Kościoła, w czwartek Męczeństwa Św. Jana Chrzciciela. Wszystkim solenizantom życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Najświętszej i ich świętych Patronów.
- W następną niedzielą na Mszy świętej o godz. 12.00 pożegnamy ks. Rafała, dziękując za posługę duszpasterską, którą pełnił w naszej parafii. Również zostaną wprowadzone relikwie św. Jadwigi, Królowej do naszego kościoła. O godz. 17.00 Nieszpory i zmiana tajemnic Różańcowych.
- Zachęcamy chętnych chłopców do wstąpienia w szeregi Liturgicznej Służby Ołtarza. Zapisy u ks. Grzegorza i ks. Rafała.
- Podczas ostatniej niedzieli inwestycyjnej zebraliśmy 5310 zł. Składamy serdeczne „Bóg zapłać”.
- Od następnej niedzieli powraca Msza św. o godz. 16.00. Od 2 września kancelaria parafialna będzie czynna od poniedziałku do piątku od 16.00 do 17.30 oraz w sobotę od 9.00 do 10.00.
- Dziś o 18.00 Msza św. w intencji Ojczyzny, miasta Stalowa Wola i o rozwój duchowy naszej parafii. Po Mszy adoracja Najświętszego Sakramentu, którą poprowadzi Caritas.
- Już dziś informujemy, że w poniedziałek – 02 września 2024r. o godz. 8.00 zostanie odprawiona Msza św. na rozpoczęcie Roku Szkolnego. Zapraszamy dzieci, młodzież, rodziców, opiekunów, dyrekcję oraz kadrę pedagogiczną do wspólnej modlitwy w intencji uczniów i nauczycieli. Natomiast w niedzielę 08 września o godz. 12.00 na Mszy św. dla dzieci poświęcenie tornistrów, plecaków i podręczników uczniów naszych szkół i modlitwa o Boże błogosławieństwo w roku szkolnym.
- Dziękujemy mieszkańcom ul. Dmowskiego bloku 4 i 5 za ofiarę na kwiaty i sprzątanie kościoła. Msza św. o Boże błogosławieństwo będzie w poniedziałek o godz. 18.00. W następnym tygodniu prosimy o pomoc mieszkańców ul. Dmowskiego bloku 6.
- W tym tygodniu Bóg powołał do wieczności śp. Krzysztofa Chodackiego, śp. Grzegorza Dymskiego, śp. Danutę Mikulecova, śp. Jana Kolano Miłosierdziu Bożemu polećmy zmarłych i wszystkich naszych bliskich zmarłych: wieczny odpoczynek racz im dać Panie…
Wszystkim Parafianom i gościom życzymy błogosławionej niedzieli i nowego tygodnia
Słowo Duszpasterza |
„Nigdym ja ciebie, ludu, nie rzuciła. Nigdym od ciebie nie odjęła lica. Jam po dawnemu, moc twoja i siła, Bogurodzica!”
Te słowa Marii Konopnickiej ciągle nam przypominają, że jesteśmy narodem, który cieszy się szczególną opieką Najświętszej Maryi Panny.
W wakacyjnej wędrówce po sanktuariach maryjnych przybywamy na Jasną Górę, wraz z licznymi pielgrzymkami, które w tym roku tam dojechały i doszły. Między nimi była i 41 Piesza Pielgrzymka Diecezji Sandomierskiej, a w niej nasza Stalowowolska i grupa świętego Michała. Jutro będziemy przeżywać Uroczystość NMP Częstochowskiej. To szczególna okazja by podziękować naszej Matce i Królowej za jej szczególne wejrzenie u Boga za naszą Ojczyzną, Kościołem w Polsce, rodzinami polskimi i nami samymi. Stara chrześcijańska legenda opowiada, że pewnego razu święty Józef postanowił zrobić nowy stół dla rodziny. Przy tym stole Jezus, Maryja i Józef spożywali posiłki, modlili się i rozmawiali. Ten stół był wielkim skarbem, bo nosił ślady Świętej Rodziny. Legenda głosi dalej, że na części tego właśnie stołu św. Łukasz ewangelista, namalował obraz – portret Maryi. Potem obraz został podarowany pobożnym kobietom jerozolimskim. Następnie znalazł się w posiadaniu cesarzowej św. Heleny, która umieściła go w swojej kaplicy w Bizancjum. Kiedy miasto było zagrożone przez nieprzyjaciół, święty wizerunek Maryi obnoszono po murach i powracał pokój. Nie wiadomo jakim cudem znalazł się w Rosji, gdzie znalazł go polski książę Władysław Opolczyk, który zaopiekował się obrazem i przywiózł go do Polski. Podczas drogi do Ojczyzny Maryja sama obrała sobie Jasną Górę jako miejsce, gdzie chce królować i tak jest od ponad 600 lat. Z tym wizerunkiem Matki Najświętszej związanych jest tyle niezwykłych wydarzeń z życia naszej Ojczyzny, jak chociażby cudowna obrona Jasnej Góry podczas potopu szwedzkiego.
W wielu rodzinach zachował się piękny zwyczaj darowania obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w różnych okolicznościach przeżywanych jubileuszy, czy świąt rodzinnych. To tradycja, którą trzeba pielęgnować, bo jest odzwierciedleniem naszej wiary, z której wyrastamy, którą zachowujemy dla nas i przyszłych pokoleń. Obraz Czarnej Madonny wszyscy pieczołowicie przecież przechowujemy w swoich domach i mieszkaniach, po prostu w rodzinach. Może dziś jutro a najlepiej każdego dnia śpiewajmy w zaciszu domowego ogniska słowa tak piękne i ponadczasowe: „Madonno Czarna Madonno jak dobrze twym dzieckiem być”.
Ks. Sylwester Szwajca CSMA
proboszcz