Warszawa
5229574
Your IP: 44.200.168.16
2023-03-30 22:30
 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

26 luty 2023 r.

I Niedziela Wielkiego Postu


 
 
1. W Wielkim Poście Droga Krzyżowa w piątki dla dzieci o godz. 16.30, dla młodzieży i dorosłych o godz. 7.30 i 17.15. Rozważania Drogi Krzyżowej w najbliższy piątek przygotuje Akcja Katolicka. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w każdą niedzielę o godz. 17.00. Za udział w tych nabożeństwach można uzyskać odpust zupełny.
 
2. W sobotę święto św. Kazimierza Królewicza.
 
3. Pod chórem znajdziemy propozycje dobrych wielkopostnych uczynków dla dzieci, młodzieży, małżeństw i dorosłych. Losując karteczkę można podjąć współpracę z łaską Bożą i realizować konkretne zadanie. Możemy złożyć jałmużnę - żywność w koszu wielkopostnym dla potrzebujących.
 
4. Podczas niedzieli inwestycyjnej zebrano na ołtarz św. Michała Archanioła i bł. ks. Markiewicza 7110 zł. – składamy serdeczne „Bóg zapłać”. Na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii Parafianie złożyli kwotę 5043 zł. Serdecznie dziękujemy z każdy dar serca.
 
5. Oaza Modlitwa w naszej Parafii już za 2 tygodnie. Serdecznie rosimy parafian o zaproszenie młodzieży na noclegi w dniach 10-12.marca. Informację o noclegach proszę zostawiać w zakrystii.
 
6. W tym tygodniu I czwartek, piątek i sobota miesiąca. Do chorych udamy się od godz. 9.00. Od godz.16.00 spowiedź dla dzieci, o godz. 16.30 Droga Krzyżowa i Komunia św. Spowiedź dla młodzieży i dorosłych od godz. 17.00. Z piątku na sobotę zapraszamy na całonocną adorację Najświętszego Sakramentu i zarazem zachęcamy do całonocnej adoracji w każdy piątek Wielkiego Postu. Niech to będzie praktyczny wyraz naszej modlitwy w tym szczególnym czasie nawrócenia. Zapisy na poszczególne godziny przy stoliku.
 
7. Bractwo Adoracyjne zachęca również Parafian do podjęcia postu o chlebie i wodzie w czwartki Wielkiego Postu w intencji kapłanów: o świętość życia; a w piątki o rozwój Bractwa Adoracji Najświętszego Sakramentu. Wystarczy zobowiązać się do jednego dnia i potwierdzić to postanowienie podpisem w Księdze Postu.
 
8. Różańcowa modlitwa wynagradzająca za grzechy przeciwko Matce Bożej i Jej Niepokalanemu Sercu w sobotę o godz. 19.00.
 
9. W sobotę 5 marca zapraszamy na MĘSKI RÓŻANIEC o godz. 16.15, który rozpocznie się w parafii Opatrzności Bożej. Po nabożeństwie, w modlitewnej procesji, przejdziemy do parafii św. Floriana. Zapraszamy wszystkich mężczyzn pragnących złożyć świadectwo wiary i modlić się w intencjach wynagradzających.
 
10. W pon. Msza św. za parafian z bl. 1 przy ul. Żeromskiego w podziękowaniu za ofiarę na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu prosimy o pomoc mieszkańców bl. 2 przy ul. Żeromskiego.
 
11. W przyszłą niedzielę zbiórka do puszek na rzecz pomocy misjonarzom ”Ad gentes”.
 
12. Trwa okres rozliczeniowy podatków, dlatego zachęcamy Parafian i Gości o przekazanie na Oratorium 1,5% podatku. Więcej informacji na ulotkach pod chórem i stronie internetowej.
 
13. Zapraszamy na katechezy w sali teatralnej w pon. i czw. o godz. 18.45.
 
14. W minionym tygodniu z naszej parafii Pan powołał do wieczności śp. Urszulę Tokarz. Polećmy naszych bliskich Bożemu Miłosierdziu…
 
15. Wszystkim Parafianom i gościom życzymy błogosławionej niedzieli i nowego tygodnia.
 

Słowo Ks. Proboszcza

 

Kochani Bracia i Siostry. Drodzy Parafianie

W kolejnym cyku o katechezie pragniemy uświadomić sobie że katechezie nie może zabraknąć wychowania do życia wspólnotowego. U jego podstaw leży przekonanie, że istnieje pewne podobieństwo między jednością Osób Boskich a braterstwem, jakie ludzie powinni zaprowadzić między sobą, w prawdzie i miłości. Wychowanie do życia wspólnotowego winno uwzględniać różne społeczności, powinno mieć charakter integralny, tak, aby mogło przygotowywać do podjęcia zadań zarówno we wspólnotach i społecznościach naturalnych, jak i nadprzyrodzonych. Naturalnymi wspólnotami są rodzina i naród. Katecheza Kościoła ma umacniać więzi rodzinne, i to nie tylko w odniesieniu do rodziców i dzieci, rodzeństwa, ale także wobec najstarszych członków rodziny. Nacechowane miłością troską i przebaczeniem relacje rodzinne stanowią najlepsze lekarstwo na mentalność konsumpcyjną, niszczącą wspólnotę i poniżającą godność osoby ludzkiej poprzez jej urzeczowienie.

Katecheza powinna również wychowywać do życia we wspólnocie narodowej przez kontekst wychowania patriotycznego: Czwarte Przykazanie poucza też, że należy okazywać szacunek tym, którzy żyli przed nami oraz ich dobrym dziełom: "ojciec i matka" oznaczają tu również przeszłość, więź między kolejnymi pokoleniami, dzięki której możliwe jest samo istnienie narodu. Trzeba więc uczyć (katechizować) także prawdy o historii narodu oraz propagować społeczną naukę Kościoła. Wierni świeccy winni umieć odnajdywać się również jako chrześcijanie, uczniowie Chrystusa, w życiu społecznym i politycznym, a zadaniem katechezy jest przygotować ich nie tylko do podejmowania prawidłowych wyborów w tych dziedzinach, lecz także do pełnego uczestnictwa w życiu publicznym przez wnoszenie w nie wartości ewangelicznych. Te elementy społecznego nauczania Kościoła winny zatem wejść również w program duszpasterstwa parafialnego dorosłych.

Wychowanie do wspólnoty w katechezie i przez katechezę ma dotyczyć wspólnot naturalnych i jednocześnie aktywnie wdrażać do wspólnoty Kościoła. Wprowadzenie do życia we wspólnocie Ludu Bożego dokonuje się najpierw w rodzinie, która jest Kościołem domowym, ale i drogą Kościoła. Ważne zadanie dla nas dorosłych i świadomych katolików, jest to abyśmy obok przekazu prawd wiary, ukazywali prawdziwy obraz Kościoła oraz pogłębiali przez własny przykład (katecheza życiowa) poczucie przynależności do wspólnoty kościelnej i do kościoła lokalnego parafii. To właśnie w parafii, w działających na jej terenie różnych grupach i stowarzyszeniach, katechizowani mogą doświadczyć swej przez chrzest przynależności do Kościoła w płaszczyźnie codziennego życia.

Drodzy Bracia i Siostry, Kochani Parafianie!

Dziś bardzo aktualne, niemalże konieczne, jest, wobec odchodzenia wielu wiernych od Kościoła, budzenie i pogłębianie więzi ze społecznością kościelną przez osobisty przykład wiary i zaangażowania, zaproszenie do małych wspólnot i ustawiczna katecheza dorosłych zagubionych i obojętnych, mimo że przez chrzest św. należą do Kościoła. Kochani dziś naglącą potrzebą jest tworzenie i umacnianie wspólnot rodzinnych, duszpasterskich i narodowych wokół naszego Pana Jezusa Chrystusa. Czytelniku tych słów! Zaproś żonę, męża, dziecko, sąsiada, kolegę z pracy, koleżankę z miejsca zamieszkania, na adorację Najświętszego Sakramentu, do Róż Różańcowych, do Męskiej Grupy Modlitewnej... do wspólnej modlitwy i dzielenia się Ewangelią. Z racji Wielkiego Postu nie przychodź do Kościoła sam – przyjdź zawsze z KIMŚ.

Wasz Proboszcz

 

Parafia Trójcy Przenajświętszej
37-450 Stalowa Wola,
Ofiar Katynia57

Nadsański Bank Spółdzielczy,
Stalowa Wola

68 9430 0006 0040 9092 2000 0001


 

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

  I accept cookies from this site.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk