Warszawa
4715463
Your IP: 3.236.225.157
2022-08-15 17:37

Wydarzenia

 

Były feretrony, dzieci komunijne, dziewczynki sypiące kwiaty, chłopcy z dzwoneczkami oraz Rycerze Kolumba.

WStalowej Woli każda parafia organizowała swoją własną procesję. Wyjątkiem były parafie św. Jana Pawła II (akademicka) oraz Trójcy Przenajświętszej, które zrobiły to wspólnie.

Zaczęła się ona Eucharystią w parafii Trójcy Przenajświętszej, której przewodniczył proboszcz ks. Mieczysław Kucel. Proboszcz wyraził zadowolenie z tak licznej obecności wiernych.

- Przeżywamy dziś wielkie święto - Boże Ciało. Zbieramy się w świątyni, by uczestniczyć w eucharystycznej uczcie, uwielbiać Boga w Trójcy Jedynego i dziękować za dar Syna Bożego, który po męce i śmierci zmartwychwstał, wstąpił do nieba, ale też pozostał pośród nas w Najświętszym Sakramencie - zapewnił ks. M. Kucel.

Po Mszy św. wierni wyruszyli z procesją z Najświętszym Sakramentem do parafii pw. św. Jana Pawła II, po drodze zatrzymując się przy czterech ołtarzach rozlokowanych przy ulicach miasta. Wszędzie jej uczestników witali mieszkańcy Stalowej Woli, stojąc na chodnikach lub pozdrawiając idących z okien domów.

  

 

Procesja Bożego Ciała w Stalowej Woli wspólna dla dwóch parafii. Tłumy wiernych!

Parafia Trójcy Przenajświętszej i Świętego Jana Pawła II w Stalowej Woli zorganizowały w tym roku wspólną procesję na Boże Ciało. Były tłumy ludzi. Zobaczcie galerię zdjęć.

Boże Ciało 2022 w Stalowej Woli - tłumy ludzi na procesji

W ubiegłym roku z powodu epidemii koronawirusa procesje były tylko wokół kościołów. W tym roku dwie parafie wróciły do tradycji i zorganizowały wspólną procesję, przechodząc od jednej do drugiej parafii. Każda z parafii zbudowała po dwa ołtarze polowe.

Msza święta przed procesją  na uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa odprawiona została w kościele Trójcy Przenajświętszej z udziałem księży i wiernych obu parafii. Kaznodzieja w kazaniu mówił o wartości chleba dla życia ludzi, ale wspomniał także słowa Jezusa kuszonego przez szatana, że „nie samym chlebem człowiek żyje”. Kapłan przypomniał fragment Ewangelii: „Jezus powiedział do Żydów: Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który ja dam, jest moje ciało za życie świata”.

Przy słonecznej pogodzie procesja z niesioną Hostią, z udziałem licznych wiernych, z kobietami niosącymi obrazy z wizerunkami świętych, z dziewczynkami sypiącymi kwiaty i chłopcami dzwoniącymi dzwoneczkami, przeszła ulicą Ofiar Katynia, modląc się i oddając publiczny hołd Bogu.

Zobaczcie galerię zdjęć z tegorocznych uroczystości Bożego Ciała w Stalowej Woli

https://stalowawola.naszemiasto.pl/

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
 

Eucharystia źródłem jedności

W Stalowej Woli, w pierwszym dniu centralnych obchodów diecezjalnego Kongresu Eucharystycznego, miała miejsce stacja kongresowa z udziałem ludzi pracy.

Spotkanie w bazylice konkatedralnej w Stalowej Woli rozpoczęło się od wystawienia Najświętszego Sakramentu oraz odmówienia koronki do Bożego Miłosierdzia. Po adoracji konferencję na temat Eucharystii i prawd wiary z nią związanych wygłosił Pan Jan Łopuszański. Zgromadzonym w kościele przybliżył temat rzeczywistej obecności Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. – W Eucharystii Bóg udziela się nam w miłości. To jest wzór dla życia społecznego – kierować się miłością. Ponadto w Eucharystii Bóg okazuje swoją miłość za cenę ofiary. To jest wzór dla nas uczestniczących w życiu społecznym – poświęcić się dla drugiego człowieka. Każda prawda wiary w jakiś sposób wychowuje nas do życia społecznego – mówił wykładowca.

Głównym punktem spotkania z ludźmi pracy była uroczysta Msza Święta, której przewodniczył arcybiskup metropolita przemyski Adam Szal. Wraz z nim Eucharystię koncelebrowali bp Krzysztof Nitkiewicz, Ordynariusz Diecezji Sandomierskiej, biskup pomocniczy senior Edward Frankowski, diecezjalni duszpasterze grup społecznych i zawodowych oraz kapłani przybyli z wiernymi z różnych stron diecezji.

We wspólnej modlitwie uczestniczyły poczty sztandarowe NSZZ Solidarność Rejonu Świętokrzyskiego, Ziemi Sandomierskiej oraz Huty Stalowa Wola i Ostrowca Świętokrzyskiego, przedstawiciele instytucji, zakładów pracy, władze samorządowe i miejskie na czele z prezydentem Stalowej Woli Lucjuszem Nadbereżnym.

Biskup Nitkiewicz powiedział na początku liturgii, że Eucharystia powinna stać się dla każdego chrześcijanina Chlebem powszednim, a zarazem najświętszym. Tym bardziej że wraz z ofiarą Jezusa Chrystusa jest w niej obecny ludzki trud.

Arcybiskup Adam Szal w homilii nawiązał do szóstego rozdziału Ewangelii św. Jana, w którym Chrystus, poprzez czyny i słowa, poucza o tajemnicach wiary. – Cud rozmnożenia chleba to zapowiedź ustanowienia eucharystii. Jak mówi Pan Jezus, istotą tej tajemnicy jest Jego obecność pod postacią chleba i wina. Jest to droga do prawdziwego życia, możliwość do upodobnienia się do Chrystusa. Jest to jednocześnie droga do świętości i zbawienia. Droga, która gwarantuje nam otrzymanie pokarmu na drodze do zjednoczenia w Duchu Świętym – mówił kaznodzieja.

Metropolita przemyski podkreślił w dalszej części kazania, że Chrystus przyciąga nas do siebie, gromadzi nas we wspólnocie i proponuje nam, abyśmy wyszli z naszego egoizmu, grzechów, wad, słabości po to, aby się z Nim zjednoczyć. – To nie przypadek, że przyjęcie Eucharystii do swojego serca nazywamy komunią, czyli wyrazem łączności z Panem Bogiem przez łaskę uświęcającą, a także wyrazem łączności z drugim człowiekiem. To dlatego św. Paweł w Liście do Koryntian zapisał słowa: „Ponieważ jeden jest chleb, przeto my, liczni, tworzymy jedno Ciało. Wszyscy bowiem bierzemy z tego samego chleba”. Komunia święta, komunia z Bogiem jest zobowiązaniem, o którym także św. Paweł w Liście do Efezjan pisze: „byśmy usiłowali zachować jedność”. Eucharystia to przecież sakrament jedności. Przykrą rzeczą jest to, że brakuje jedności między wyznawcami Chrystusa, a także między nami, w naszych wspólnotach i naszych miastach. Ciągle do zrealizowania jest testament Chrystusa, który w wieczerniku z wielkim naciskiem mówił „byście byli jedno”. A przecież każda Msza Święta jest wezwaniem do jedności, bo jeden jest stół – stół słowa, komunii, Eucharystii – tłumaczył arcybiskup, dziękując ludziom pracy za ich świadectwo wiary i przywiązanie do Eucharystii.

Na zakończenie Mszy Świętej, w kolejnym dniu oktawy Bożego Ciała, odbyła się procesja eucharystyczna wokół świątyni, która zakończyła się odśpiewaniem hymnu Te Deum.

Ks. Grzegorz Słodkowski

Ks. Grzegorz Słodkowski
Rzecznik Diecezji Sandomierskiej
tel. 665 071 881
rzecznik@diecezjasandomierska.pl
Redaktor "Gościa Sandomierskiego"
http://sandomierz.gosc.pl/

Parafia Trójcy Przenajświętszej
37-450 Stalowa Wola,
Ofiar Katynia57

Nadsański Bank Spółdzielczy,
Stalowa Wola

68 9430 0006 0040 9092 2000 0001


 

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

  I accept cookies from this site.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk