W poszukiwaniu Szymona

W czas plenerowych ekstremalnych dróg krzyżowych, rekolekcji wielkopostnych i miejskich dróg pasyjnych wpisuje się najnowszy spektakl Teatru Czwarta Scena w parafii Trójcy Przenajświętszej u Księży Michalitów. „Szymona z Cyreny zatrudnię od zaraz” to opowieść o trudnych drogach naszej codzienności, na których dźwigamy swoje i cudze brzemiona.

 

 

Współczesna Stacja Piąta Drogi Krzyżowej to opowieść o skomplikowanej intrydze, osadzonej w realiach codziennego bytowania miejskiej społeczności. Autor i aktorzy Czwartej Sceny opowiadają o próbie usunięcia krzyża z przestrzeni życia społecznego. Ale opisują także powszednie brzemiona i ciężar krzyża, wynikający z poczucia osamotnienia w obliczu konieczności dokonywania trudnych wyborów. Jakże trudno pozostać sobą i wybierać dobro, kiedy rosną niezapłacone rachunki i długi, a młodzi uciekają z miasta, w którym brak perspektyw na pracę i dobre jutro. Jakże potrzebny byłby wtedy dobry Szymon z Cyreny, który pomaga dźwigać codzienny krzyż. Uważne spojrzenie na pasyjne drogi pozwala jednak dostrzec wielu Szymonów pomagających unieść ciężar krzyża. A także niejedną Weronikę, która pośród wielkomiejskiego tłumu z wrażliwością i odwagą dotyka prawdziwej Ikony.
Ostro zarysowany konflikt pomiędzy prostolinijnym Maciejem, a Maciejczykiem, zdolnym do wykonania scenariusza każdej intrygi, to główna oś spektaklu amatorskiej Czwartej Sceny. A pełne refleksji dialogi młodych aktorów, stojących pod przydrożnym krzyżem, skłaniają widzów do stawiania pytań i poszukiwania sensu własnych zmagań na trudnych drogach codzienności. /bk/

 

 

 


 

 

© Parafia Trojcy Swietej

Wszelkie prawa zastrzezone